Om Odense Sejlklub

Odense Sejlklub blev stiftet i 1911 som en efterfølger til det tidligere selskab fra 1883, kendt som “Kapsejladsselskabet på Odense Fjord.” Siden sin grundlæggelse har klubben udviklet sig til at være en moderne og aktiv sejlklub.

Beliggende på Stige Ø, på den nordøstlige side af Odense Kanal, byder klubben på en smuk udsigt over kanalen og det historiske Stige-område. Vores dejlige klubhus danner rammen om en bred vifte af aktiviteter.

Billede fra Beredskab Fyn

Odense Sejlklubs bådehavn administreres og vedligeholdes af den selvejende institution “Lystbådehavnen Stige Ø” og har 95 bådpladser til rådighed.

Odense Sejlklub er en yderst aktiv sejlklub, der henvender sig til hele familien. Uanset om du er voksen eller ung/barn, har klubben faciliteter og muligheder for at lære at sejle. Vores Ungdomsafdeling og Sejlerskolen tilbyder muligheder for sejlundervisning, og vi byder alle aldersgrupper velkommen i vores fællesskab, uanset om du ejer en båd eller ej.

Hvis du overvejer at blive en del af Odense Sejlklubs fællesskab, er der mange gode grunde til at gøre det:

  1. Sociale aktiviteter: Du kan deltage i sejlklubbens sociale arrangementer og møde nye venner. Vi arrangerer forskellige sociale begivenheder i løbet af året, herunder standerhejsning, tursejladser, eskadresejladser, natsejladser og meget mere.
  2. Medlemsfordele: Som fartøjsejer bliver du automatisk medlem af Dansk Sejlunion, hvilket giver dig ret til at benytte DS turbøjer over hele landet. Desuden får fartøjsejere deres master opbevaret i aflåst masteskur i vinterhalvåret.
  3. Mentorordning: Nye fartøjsejere tilbydes en mentor for at lette overgangen til klublivet og bådsejlads i Odense Sejlklub. Læs mere her
  4. Adgang til Korshavn: Som medlem har du fri adgang til Korshavnsbroen ved Fyns Hoved, hvor du kan nyde ubegrænsede overnatninger ved broen, forudsat din båd er bemandet. Dette er en unik fordel for vores medlemmer.
  5. Ungdomsafdeling: Vores ungdomsafdeling sigter mod at gøre sejlads sikkert og sjovt for børn og unge i alle vejrforhold. Vi tilbyder undervisning og aktiviteter i forskellige sejlbåde samt sociale arrangementer. Læs mere her
  6. Sejlerskole: Vores Sejlerskole tilbyder kurser målrettet voksne over 18 år, der ønsker at lære at sejle eller forbedre deres sejlfærdigheder. Kurserne fokuserer på praktisk viden, sikkerhed og engagement.

Hvis du ønsker at lære mere om Odense Sejlklubs historie, kan du finde en grundig beskrivelse på vores hjemmeside. Uanset om du allerede er medlem, overvejer medlemskab eller besøger vores klub, er du hjerteligt velkommen til at udforske vores fællesskab.

 

Følg med

This error message is only visible to WordPress admins
Error: Invalid Feed ID.

Vores partnere

Bliv partner

Vores partnere

Skriv til os

20286855